خطای 5xx چیست و چرا بوجود می‌آید؟

عدم دسترسی به پنل کاربردی بلاگ بیان در چند ساعت گذشته، باعث شد که مطلبی در این‌باره منتشر کنم تا با هم دیگر نگاهی به خطای بوجود آمده بیندازیم. سری خطاهای 5xx که ارور 500 و 502 شامل آن میشود، معمولا در سمت سرور اتفاق میفتند و این ربط چندانی به سیستم عامل کاربر ندارد و ادمین سایت است که باید فکر رفع مشکل باشد. برای جزئیات بیشتر با ادامه مطلب همراه باشید :)

از 12 بهمن تا روز بعد، اکثر ما موقع ورود به بلاگ بیان با خطا مواجه شده بودیم که شامل یک صفحه آبی رنگ با نوشته های انگلیسی میشد. البته با توجه به نوع سیستم عامل و مرورگر، چند ارور دیگر هم نمایان میشدند. در واقع ما یکی از پیام‌های خطا را در پنجره مروگر به شکل‌های زیر مشاهده کرده ایم:

خب 500 و 502 جزء ارورهای 5xx و هم‌خانواده هستند، یعنی مشکل از سمت برنامه نویسی سرور یا مربوط به پیکربندی سایت است. در این موقع سرور بجای ارائه اطلاعات، کد خطای مربوطه را ارسال میکند. این ارورها به شکل‌های متفاوتی ظاهر میشوند چون برای هر سایت قابلیت سفارش سازی وجود دارد! توضیحات تکمیلی و راه حل این موضوع را در ادامه ببینید:

خطای 500 Internal Server 

ارور 500 Internal Server یک اطلاع کلی به ما میدهد که سرور یا هاست فلان سایت با مشکل دست و پنجه نرم میکند. دلیل اینکه جزئیات دیگری قابل مشاهده نیست، کاملا واضح است: از لحاظ امنیتی درست نیست و اینکه برای رفع آن، کاربر نقشی ندارد! در واقع ادمین سایت باید با ابزارهایی مثل سرچ کنسول به بررسی و مانیتورینگ بپردازد و به پشتیبان سرور تیکت بفرستد.. در بعضی مواقع سایر ارورها روی این خطا تاثیر میگذارند و باید آنها هم برطرف شوند!

این خطا عموما با عنوان و پیغام‌های زیر دیده میشود:

500 Error
Internal Server Error
HTTP Error 500
HTTP 500 Internal Error
500. That's an error

مخطای 502 Bad Gateway

ارور 502 Bad Gateway هم به این موضوع اشاره میکند و ناشی از عیب سرور در دریافت پیام از یک سرور دیگر است. در کل این ارور به وضعیت نادرست بین سرورهای آنلاین اشاره میکند و خارج از کنترل بازدیدکننده است و تقریبا ربطی به سیستم عامل و ارتباط اینترنتی کاربر ندارد. 

پیغام هایی که در زیر میبنید، مربوط به همین خطا هستند:

Error 502
Temporary Error (502)
HTTP Error 502 - Bad Gateway
502. That's an error
502 Proxy Error

رفع مشکل 

بالاتر هم گفته شد که تغییرات باید از سمت ادمین صورت بگیرد اما احتمال وجود مشکل از سمت کاربر، کمابیش وجود دارد. بهتر است حین نمایش ارورها (500, 502)، به سراغ این 10 راه حل‌ بروید تا نهایت تلاشتان را برای بهبود اوضاع کرده باشید:

۱. رفرش صفحه: صفحه مربوطه را با آیکون چرخش یا کلید f5 مجدا بارگذاری کنید. اگر خطا بصورت موقت باشد، شانس برای دسترسی دوباره بیشتر خواهد شد. پیشنهاد میشود هر چند دقیقه یکبار، این عمل تکرار شود.

۲. بررسی URL: ساختار آدرس سایت را بررسی کنید، شاید وارد لینک اشتباهی شده باشید! 

۳. استفاده از مروگرهای جدید: کروم و فایرفاکس را رها کنید و نگاهی به مرورگرهای مظلوم دیگر هم بیندازید که چشم به راه شما هستند. از آنها هم استفاده کنید تا ببینید ارور داخل پنجره ظاهر میشود یا خیر!

۴. فعال کردن حالت ناشناس مرورگر: در حالت ناشناس که به اسم‌های Incognito یا Private شناخته میشود، مرورگر به تنظیمات پیشفرض خودش برمیگردد و خبری از پلاگین‌ها یا extensions نیست. اگر خطا در این حالت رخ نداد، ممکن است تداخل یکی از پلاگین‌ها یا تنظیمات اضافی موجب بروز مشکل شده باشد!

۵. پاک کردن کوکی‌ها: خرده نان داخل سفره را در نظر بگیرید، کوکی‌ها دیتاهای کوچکی هستند که به سمت مروگر ارسال میشوند و معمولا ضرری ندارند. گاهی اوقات با حذف کوکی‌ها میتوان به رفع مشکل کمک کرد. وقتی انجامش دادید، مرورگر را دوباره باز کنید و اوضاع را بررسی کنید.

۶. حذف حافظه پنهان (کش): پاک کردن فایل‌های موقت کمک زیادی به ما خواهد کرد. با حذف کش، صفحات مستقیم از سرور لود میشوند و مروگر سراغ فایل‌های از پیش ذخیره شده نمیرود. درسته که زمان بیشتری برای بارگذاری صفحات سپری میشود اما مطمئن باشید با اینکار از آخرین تغییرات و ظاهر جدید سایت باخبر میشوید.

۷. ری‌استارت دستگاه: به شخصه خودم از انبوه خطا و مشکلات فقط با همین راه اندازی دوباره خلاص شده‌ام. شما هم امتحان کنید، ضرری ندارد :)

۸. تماس با سایت: با پشتیان سایت ارتباط برقرار کنید و موضوع را شرح دهید تا زودتر پیگیری کنند. البته این روش را برای بلاگ بیان امتحان نکنید، جز پشیمانی چیزی به همراه ندارد :/

۹. تماس با ISP: مسائل مربوط به شبکه به ارائه دهنده اینترنت شما هم ربط دارند. اگر از دوستانتان شنیدید که مشکلی با ارور‌ها ندارند، از ISP بخواهید پاسخگو باشد.

۱۰. بیخیال شدن: زمانیکه به یقین رسیدید که اوضاع به دستان شما قابل کنترل نیست، صبر و دعا کنید که خداوند بندگانش را دوست دارد :/) اگر ارور به سایت معروفی ارتباط داشته باشد، مطمئن باشید زودتر درست خواهد شد زیرا هر چه بیشتر بگذرد، گوگل هم مانند شما ناراحت و اعتبار سایت منفی میشود.

دلیل خطای 404 

خب اشاره کوتاهی به این ارور هم داشته باشیم. خطای 404 خیلی سادست: مطلب مورد نظر حذف شده یا آدرسش تغییر پیدا کرده یا شما به اشتباه URL را وارد کردید. برای پیدا کردن مطلب در صورت امکان از ابزار سرچ سایت استفاده کنید. بعضی ادمین‌ها هم شما را به لینک جدید ریدایرکت یا منتقل میکنند.

جمع بندی

ممنون که مطلب رو تا آخر مطالعه کردید. در کمال سادگی و البته کامل علت بروز این خطا‌ها به همراه رفع مشکل گفته شد. مقاله رو برای دوستان دیگه هم بفرستید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنند. (علت ارور در بلاگ بیان هم شاید بی ربط به آپدیت‌های اخیر نباشد. افکار منفی به دل راه ندهید!) اگه هم سوال و نظری دارید، حتما مطرح کنید :)

مورد اضافه شده:

بیان در رابطه با همین خطاها در پاسخ به یکی از نظرات، توضیحی ارائه داده! از اونجایی که تا الان بصورت مطلب این توضیح رو منتشر نکردند، به اینجا اضافه میکنم تا کاربران بیشتری اطلاع داشته باشند.
این متن به سوال ما جواب میده که چرا با وجود عدم دسترسی به پنل مدیریت، وبلاگ‌ها بدون مشکلی قابل نمایش بودند:

با آرزوی موفقیت برای شرکت بیان