چند ترفند کاربردی برای عکاسی بهتر با موبایل (قسمت اول)

امروزه اکثر گوشی‌های هوشمندی که وارد بازار میشوند، به لطف سنسور و لنز‌های کوچیک فوق‌العاده‌ای که دارند از دوربین‌های پیشرفته‌ای برخوردار هستند! داشتن یک موبایل با دوربین خوب تنها بخشی از ماجراست و برای گرفتن عکس‌های رضایت بخش باید قواید و نکات مربوط به آن را دانست تا بتوان تصویر مورد نظر را ثبت کرد. از این رو در این مطلب 8 نکته مفید و جالب برای عکاسی با موبایل برای شما معرفی شده است.

 

لنز دوربین را تمیز نگه دارید.

تمیز نگه داشتن لنز دوربین گوشی اولین مسئله‌ای است که باید برای ضبط عکس های خوب و با کیفیت با دوربین موبایلتان به آن توجه کنید. طبیعتا اگر شیشه روی لنز دوربین گوشی کثیف باشد یا خط و خش هایی بر روی آن ایجاد شود، کیفیت عکسبرداری افت می‌کند. سعی کنید همیشه قبل از ضبط عکس با یک پارچه مناسب شیشه روی لنز دوربین گوشی را کاملا تمیز کنید. وجود چربی، لکه، گرد و غبار و غیره روی این شیشه کیفیت عکس های ضبط شده را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

از زوم دیجیتال برای بزرگنمایی استفاده نکنید!

سعی کنید در زمان عکاسی با گوشی هوشمند خود، روی موضوع عکاسی خود بزرگ‌نمایی نکنید. دلیل این کار هم واضح است، بزرگ‌نمایی با زوم دیجیتال موجب کاهش کیفیت عکس می‌شود. مگر در شرایطی که مجبور باشید و دوربین گوشی هم از قابلیت زوم بدون افت کیفیت پشتیبانی کند! در ضمن عوض زوم کردن، عکس خود را کراپ (Crop) یا برش دهید و المان‌های غیرضروری را از آن حذف کنید تا سوژه بهتر دیده شود. اگر می‌خواهید یک عکس واضح‌تر بگیرید، به موضوع عکاسی خود نزدیک شوید تا بتوانید عکس باکیفیت‌تری با جزئیات بهتر بگیرید.

قانون یک سوم را بکار ببرید.

رسیدن به فوکوس و نوردهی صحیح جزو اصول حیاتی عکاسی هستند ولی ترکیب‌بندی مناسب هم به همان اندازه اهمیت دارد. بدون ترکیب‌بندی خوب احتمالا عکس‌های شما خیلی چشم‌نواز نخواهند شد. قانون یک‌سوم از مفیدترین تکنیک‌های ترکیب‌بندی در عکاسی است. ازآنجاکه قانون یک‌سوم می‌تواند در تمام سبک‌های عکاسی برای تولید تصاویری جذاب‌تر و متعادل‌تر استفاده شود، فراگرفتن این مفهوم اهمیت بالایی دارد.

برای رعایت قانون یک‌سوم باید کادر را مطابق با تصویر بالا به‌صورت ذهنی توسط دو خط عمودی و دو خط افقی تقسیم‌بندی کنید. سپس عناصر مهم صحنه را در مسیر این خطوط یا محل تلاقی آن‌ها باهم قرار دهید. باید تلاش کنید سوژه روی یکی از خط‌های عمودی واقع شود. اگر خط افق در عکس دیده می‌شود بهتر است روی یکی از دو خط افقی قرار گیرد. ایده‌ی اصلی قانون یک‌سوم این است که ترکیب‌بندی مرکزگریز (off-center) موجب خلق تصاویری جذاب‌تر خواهد شد. دوربین اکثر گوشی‌های هوشمند برای کمک به انتخاب ترکیب‌بندی بهتر امکان نمایش دادن تقسیمات (Grid) یک‌سوم روی صفحه‌ی نمایش را دارند. فعال نگه‌داشتن این تقسیمات به عکاسان تازه‌کارتر کمک می‌کند تا چشمان خود را در ترکیب‌بندی ورزیده کنند. در این مثال محل قرارگیری پسربچه با خط عمودی سمت راست و خط افق با خط افقی پایین کادر تنظیم شده‌اند.

دوربین را ثابت نگه دارید.

بی‌حرکت نگه‌داشتن دوربین به‌ویژه هنگام عکاسی در نور کم یا شب از اهمیت بالایی برخوردار است. در این شرایط دوربین گوشی موبایل مجبور است برای رسیدن نور کافی به سنسور از سرعت شاتر پایین‌تری استفاده کند. در این حالت هرگونه حرکت یا لرزش دوربین منجر به ثبت تصویری تار خواهد شد. برای ثابت نگه‌داشتن گوشی و جلوگیری از تار شدن تصویر باید گوشی را با دودست محکم بگیرید یا آن را به سطحی سخت تکیه دهید. همچنین می‌توانید از یک سه‌پایه بهره بگیرید. انواع مختلفی از سه‌پایه‌ها وجود دارد که برای گوشی‌های مختلف مناسب هستند.

نوردهی را به‌صورت دستی تنظیم کنید.

در بسیاری از گوشی‌های هوشمند، هنگامی‌که شما برای تعیین نقطه‌ی فوکوس روی صفحه‌ی نمایش ضربه می‌زنید، دوربین از نقطه‌ی فوکوس برای تنظیم میزان نوردهی هم استفاده می‌کند. به‌طور خلاصه نوردهی میزان تاریکی یا روشنی تصویر را مشخص می‌کند. واگذار کردن تنظیم نوردهی به دوربین همیشه ایده‌آل نیست. برای مثال اگر سوژه در بخش تاریک کادر قرار گرفته باشد این کار می‌تواند منجر به عکسی با نوردهی کلی بیش‌ازحد (over-exposed) شود یا بالعکس. اگر دوربین گوشی شما اجازه‌ی تنظیم دستی میزان نوردهی (Exposure) را می‌دهد در این شرایط از آن استفاده کنید.

به تنظیمات اپلیکیشن دوربین موبایلتان حتما دقت کنید!

یکی دیگر از مسائل مهمی که می‌توان از آن به عنوان مهمترین ترفند های عکاسی با گوشی موبایل یاد کرد مربوط به تسلط بر تمام قابلیت ها و تنظیمات اپلیکیشن دوربین می‌شود. متاسفانه 90 درصد کاربران اصلا به این موضوع توجه ندارند و صرفا با اجرای اپلیکیشن دوربین گوشی در هر شرایط شروع به عکسبرداری می‌کنند، در حالی که دوربین گوشی های امروزی از گزینه ها و آپشن های شخصی سازی زیادی بهره می‌برند و با دستکاری کردن آپشن های آن ها در اپلیکیشن دوربین می‌توان کیفیت عکسبرداری را افزایش داد. 

خیلی از گوشی‌ها AI Mode یا Night Mode پشتیبانی می‌کنند و با فعالسازی آن ها می‌توانید عکس های بهتری در برخی شرایط و محیط های تاریک ضبط کنید. قابلیت HDR هم سبب می‌شود که در محیط های باز و روشن و با گسترده رنگی بالا بتوانید عکس های بهتری ضبط کنید. بنابراین سعی کنید به تمام تنظیمات اپلیکیشن دوربین گوشی مسلط باشید و با توجه به شرایط آپشن های مناسب را در اپلیکیشن دوربین فعال نمایید. این مسئله سبب می‌شود تا بتوانید در هر موقعیت بهترین حالت عکسبرداری با دوربین را انتخاب کرده و درنتیجه عکس های با کیفت تری ضبط کنید.

عکس‌هایتان را به اندازه ویرایش کنید.

گرفتن عکس‌های خوب با گوشی‌های هوشمند، فقط به نرم‌افزار دوربین گوشی ختم نمی‌شود. بلکه در بیشتر موارد برای رسیدن به نتیجه‌ی دل‌خواه، نیاز دارید که عکس‌های خود را با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایش عکس تا حدی تغییر دهید. هنگام ویرایش عکس‌ها بهتر است اشتیاق خود را نسبت به استفاده‌ی بیش‌ازحد از اپلیکیشن‌ها یا اعمال کردن افکت‌های قوی کنترل کنید. 

بسیاری از عکاسان با این تصور که استفاده از اپلیکیشن‌های ویرایش عکس می‌تواند یک عکس بد را به عکسی خوب تبدیل کند مرتکب اشتباه می‌شوند. بنابراین عکس‌های موبایلی خود را با خویشتن‌داری ویرایش کنید. تنها افکت‌هایی را به عکس خود بیفزایید که زیبایی طبیعی عکس را بهبود می‌بخشند. هنگام کار کردن با تنظیمات نوردهی و رنگ مراقب پدیدار شدن گرین و اشباع بیش‌ازحد رنگ‌ها باشید. اگر حس کردید در استفاده از یک گزینه افراط شده آن را به عقب برگردانید.

در مطلب اپلیکیشن‌‌های کاربردی ویرایش تصاویر برای اندروید که به‌تازگی در وبلاگ دنیای کامپیوتر منتشر شده، به معرفی چند برنامه ویرایش عکس پرداخته شده است.

تصاویر تکراری نگیرید و خلاقانه عمل کنید!

اگر می‌خواهید یک عکاس حرفه‌ای باشید و با دوربین گوشی خود عکس های زیبا و متفاوت ضبط کنید باید خلاق باشید. خلاقیت به آن معناست که شما باید ذهنیت خود را برای عکسبرداری تغییر داده و به دنبال روش های خاص بگردید و ایده های نوآورانه‌ای را از ذهن خود ایجاد کنید. عکس های خاص و خلاقانه همیشه بازده بهتری نسبت به عکس های روتین و معمولی دارند. حتی اگر شده برای ضبط یک عکس چند ساعت فکر کنید هم مشکلی ندارد. فکر کردن و تجسم منظره مورد نظرتان می‌تواند کمک کند تا عکس های حرفه‌ای تر و خاص تر ضبط نمایید. بنابراین سعی کنید خلاق باشید و از ایده های جدید برای ضبط عکس با دوربین گوشی استفاده به عمل آورید.


منابع:  digikala.com/mag, edbazar.comchetor.com