توضیح در رابطه با ژانرهای مختلف بازی

معرفی ژانرهای مختلف بازی‌های ویدئویی

دنیای گیم، دنیای بسیار متنوعی است و پر از ژانرهای مختلف که هر کدام برای سلیقه‌ای مناسب هستند. در واقع کمتر کسی پیدا می‌شود که بتواند بگوید هیچ بازی سرگرم کننده‌ای برای خودم پیدا نکرده‌ام. در این مقاله با 10 ژانر بازی‌های ویدئویی آشنا خواهید شد تا بتوانید از این به بعد راحت تر دست به انتخاب بزنید و از انجام بازی خود لذت ببرید!

در انتهای مطلب نکاتی برای اینکه چه ژانری مناسب شماست، گفته شده است!

 مبارزه Fighting

Introduction-To-Game-Genres-P7

بازی‌های مبارزه‌ای جزو اولین ژانر بازی‌های ویدئویی بودند و هنوز هم جایگاه ویژه‌ای دارند. در این بازی‌ها بازیکن می‌تواند یکی از شخصیت‌های متعدد را برای مبارزه انتخاب کند. هر کاراکتر ویژگی‌های خاص خودش را دارد؛ بعضی سرعت بیشتری دارند، بعضی قدرت بیشتری و بعضی هم در انجام حرکتی نسبت به دیگری قوی‌تر عمل می‌کنند.

مبارزات ژانر Fighting اغلب به صورت نبرد تن به تن هستند و بدون استفاده از سلاح اتفاق می‌افتند؛ مگر در مواردی که آن سلاح می‌تواند چاقو، شمشیر یا دیگر موارد سلاح سرد باشد. نسل بازی‌های مبارزه‌ای ابتدا با Mortal Combat در دوره سگا رو آمد و بعد با Tekken در دوران پلی استیشن جا افتاد.

بقا Survival

Introduction-To-Game-Genres-P3

یکی از غرایز اصلی انسان بقا است و نویسندگان بسیاری از بازی‌ها از این غریزه برای جلو بردن داستان‌شان استفاده می‌کنند. در بازی‌های ژانر Survival هدف نهایی بازیکن جان سالم به در بردن در شرایط سخت بازی است. برای مثال ممکن است فرد بازمانده سقوط یک هواپیما در یک جزیره غریبه باشد و قرار باشد بدون امکانات خاصی خودش را زنده نگه دارد. در این بازی‌ها به مرور و با کسب امتیاز بیشتر امکان تهیه اقلام ضروری و وسایل مورد نیاز برای زندگی به بازیکن داده می‌شود. سبک Survival Horror هم به همین شکل است با این تفاوت که بازی را در یک دنیای فرا طبیعی و با حالت ترسناک تجربه می‌کنید.

تیراندازی Shooter

Introduction-To-Game-Genres-P1

سبک بازی‌های شوتر یا تیراندازانه یکی دیگر از ژانرهای محبوب و رایج بازی‌های ویدئویی است. در این بازی‌ها شما به عنوان بازیکن از طریق سلاح گرم به ویژه اسلحه روند بازی را جلو خواهید برد. بازی‌های شوتر معمولا از دو زاویه دید طراحی می‌شوند؛ بعضی‌ها زاویه دید اول شخص دارند، یعنی دوربین روی شانه بازیکن وجود دارد و بازیکن خودش را نمی‌بیند؛ به همین دلیل هم‌ذات پنداری بالایی با شخصیت بازی‌اش خواهد داشت. در زاویه دید سوم شخص شما می‌توانید بازیکن را ببینید و او را هدایت کنید. میزان هم‌ذات پنداری در این زاویه دید کمتر از نوع اول شخص است. بازی Half-Life، Doom و Call of Duty از بهترین بازی‌های محبوب این ژانر هستند.

پنهان کاری Stealth

Introduction-To-Game-Genres-P2

بازی‌های ژانر پنهان کاری یا Stealth شامل آن دسته بازی‌هایی می‌شوند که بازیکن در آن باید ماموریتش را با مخفی کاری و ایجاد کمترین جلب توجه و سر و صدا انجام دهد. به همین دلیل هم این بازی‌ها هم به تمرکز بیشتری نیاز دارند و هم می‌توانند تمرکز را در افرادی که برای پرورش آن به تمرین نیاز دارند، بالا ببرند. اگر یکی از بازی‌های جدید سبک مخفی کاری را بازی کنید، احتمالا می‌دانید که در بعضی شرایط ممکن است بازیکن گیر بیفتد و مجبور شود برای نجات خودش کار را به برخورد شدید و سر و صدا بکشاند. در این شرایط بازیکن مرحله را رد خواهد کرد؛ اما معمولا یا امتیاز از او کم خواهد شد یا اینکه در رسیدن به مراحل بالاتر دچار دردسر خواهد شد.

هک و اسلش hack and Slash

Introduction-To-Game-Genres-P4

اگر دنبال کننده معروف‌ترین بازی‌ها باشید، احتمالا اسم بازی God Of War به گوشتان خورده است. گاد آف وار یا خدای جنگ یکی از بازی‌های مطرح ژانر هک اند اسلش است. در این سبک بازی وظیفه بازیکن مبارزه با تعداد زیادی از دشمنان است که با ضرب آهنگی بسیار تند و فضا سازی خشن و سلاح‌های قدرتمند اتفاق می‌افتد. این بازی‌ها برای کسانی که به هیجان زیاد علاقه دارند و ضمنا با سر و صدا و شلوغ کاری زیاد هم مشکلی ندارند، جزو بازی‌های ایده‌آل محسوب می‌شوند. دشمنان شما در این بازی‌ها اغلب موجودات عجیب الخلقه با توانایی‌های منحصر به فرد هستند.

نقش سازی Role playing

Introduction-To-Game-Genres-P5

نقش آفرینی یا نقش سازی به اندازه ژانرهایی مثل شوتر و فایتر همه پسند نیست؛ اما مخاطبان خاصی را دارد که عاشق این سبک داستانی هستند. در سبک نقش آفرینی بازیکن کنترل بسیار زیادی روی روند داستان و حتی اتفاقات داستانی دارد. او می‌تواند شخصیت خودش را نقش آفرینی کند و او را وارد بازی کند. در قلمروی مخصوصش ماجراجویی کند یا با مشکلات و دشمنانی که سر راهش قرار می‌گیرند، مبارزه کند. تمام این کارها منجر به بالا رفتن مهارت‌های نقش بازیکن می‌شوند. بازی‌هایی مثل ویچر The Witcher (جادوگر) در دسته بازی‌های نقش آفرینانه قرار می‌گیرند.

نکته: ژانر Simulation یا شبیه سازی چیزی شبیه نقش آفرینی است؛ منتها در قالب آفرینش محیط جدید؛ برای مثال مزرعه یا کارخانه. 

معمایی Puzzle

Introduction-To-Game-Genres-P9

کسانی که به چالش‌های فکری علاقمند هستند، احتمالا ژانر معمایی را می‌پسندند. این بازی‌ها شامل چالش‌هایی برای فکر هستند و بازیکن باید با استفاده از نشانه‌ها، فکر کردن و پیدا کردن ارتباطات خودش را به مراحل بالاتر برساند. بر اساس علاقه‌تان می‌توانید سراغ معماهای پلیسی بروید یا از روایت‌های داستانی دراماتیک برای کشف و پیش برد مراحل استفاده کنید.

استراتژیک Strategic

Introduction-To-Game-Genres-P6

در ژانر استراتژیک شما مغز متفکر یک ارتش یا یک گروه هستید؛ به همین دلیل هم اغلب زاویه دید شما از بالا و روی محدوده وسیعی است که در آن نیروهایتان مشغول عملیات هستند. این بازی‌ها نیاز به فکر کردن و برنامه ریزی دارند و به همین دلیل هم به عنوان بازی‌های استراتژیک در نظر گرفته می‌شوند. از معروف‌ترین بازی‌های این سبک وارکرفت Warcraft است که طرفداران جدی زیادی دارد.

پلتفرم Platform

Introduction-To-Game-Genres-P8

کمتر گیمری است که سوپر ماریو را نشناسد؛ در این بازی و بازی‌های پلتفرمی مشابه آن، وظیفه بازیکن بالا و پایین پریدن از موانع و رد کردن آن‌ها، گرفتن امتیازهای موجود سر راه و استفاده از قابلیت‌هایی مثل غلت زدن و خزیدن و غیره است. این بازی‌ها ممکن است حالت دو بعدی داشته باشند و بازیکن صرفا بتواند از طرف چپ صفحه به سمت طرف راست حرکت کند.

ورزشی Sport

Introduction-To-Game-Genres-P10

همانطور که از اسمش پیداست، ژانر ورزشی یا اسپرت شامل به چالش کشیدن توانایی‌های بازیکن در زمینه‌های مختلف ورزشی می‌شود. برای مثال بازی معروف Need for Speed یکی از بازی‌های قدیمی اما پرطرفداری است  که شامل مسابقات اتومبیل رانی می‌شود. مشهورترین بازی‌های ژانر ورزشی اغلب شامل فوتبال میشود که شناخته ‌ترین بازی آن بازی فیفاست. (منابع: bazimag.com, fararu.com)

این مطلب یک نگاه کلی به چند ژانر داشته است، دسته بندی بازی‌ها جزئیات زیادی درون خود دارند!

کدام ژانر بازی را انتخاب کنیم؟

۱. دقت داشته باشید که هر ژانری برای هر طیف سنی و روحیه‌ای مناسب نیست. تحقیقات نشان می‌دهند بازی‌های خشن میزان واکنش دهی ما نسبت به اتفاقات وحشتناک جهان را پایین می‌آورد و از این جهت می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

۲. فهرستی از علایق‌تان را تهیه کنید و بازی‌های مربوط به آن را پیدا کنید.

۳. بازی‌ها ممکن است به صورت مالتی پلیر Multi Player (دارای چند بازیکن) یا تک نفره باشند؛ پس قبل از انتخاب بازی به این نکته هم توجه داشته باشید.

۴. بازی‌ها می‌توانند برای پرورش توانایی‌های فکری شما هم مفید واقع شوند. بنابراین ببینید دوست دارید در چه زمینه‌هایی بهتر عمل کنید و سراغ بازی‌های مربوط به همان زمینه‌ها بروید.