اموتیکون چیست و چه نقشی در ارتباط متنی دارد؟!

نمایش احساسات در متن و پیام‌ها با استفاده از شکلک‌ها به هیچ عنوان اتفاق تازه‌ای نیست. امروزه به لطف آنها میتوان ضعف انتقال هیجان و احساس در ارتباط متنی را پوشاند! کلمه "اموتیکون" برایتان آشنا نیست؟ این تصویرنگار از علائم نگارشی ساخته میشود و از ترکیب دو کلمه Emotion و Icon (نماد و هیجان) شکل گرفته است و همچنین اولین نسل پیام‌های گرافیکی محسوب میشود! 

اموتیکون‌ها نمایش تصویری حالات چهره هستند که از حروف، اعداد و علام نگارشی ساخته شده اند و گفته میشود اولین بار در قرن 17 مورد استفاده قرار گرفته‌اند، هرچند اولین حضور فعال emoticon به یک روزنامه آمریکایی در سال 1881 بر‌میگردد:

دقیقا یک سال بعد شکلک‌های :-) و :-( توسط یک استاد دانشگاه مورد ثبت قرار میگیرند!

ژاپنی ها در توسعه اموتیکون ها و ایموجی ها نقش مهمی داشتند

شاید فکر کنید حالا با وجود اسمایلی، ایموجی و استیکر که نسل های بعد پیام گرافیکی هستند، کمتر کسی از اموتیکون استفاده کند اما این باور به هیچ وجه درست نیست! هنوز هم افرادی هستند که از این شکلک های نوشتاری در میان مکالمات خود استفاده میکنند D:

اگر وبلاگ نویس و یا به خواندن وبلاگ‌ها علاقه مند باشید که حتما هم هستید:)، به‌راحتی متوجه میشوید که اموتیکون محبوبیت خیلی بیشتری نسبت به بقیه دارد. شاید از آنجایی که متن عامل اصلی تشکیل یک وبلاگ است تا عکس و فیلم و Emoticon هم که اجزای اصلی آن حروف و نقطه هستند:)

پ.ن: شما از کدام اموتیکون بیشتر استفاده میکنید؟! (: