تنظیم بوت روی CD , DVD و یا فلش دیسک

Windows-Ultimate-Boot-CD

معمولا سیستم عامل ویندوز، کامپیوتر و لپ تاپ را از طریق هارد دیسک اصلی بوت می کند. اگر بخواهید ویندوز جدیدی نصب و یا از بازیابی اطلاعات و ... استفاده کنید، باید در ابتدا بوت را روی CD یا DVD و یا فلش مورد نظر تنظیم کنید، در این آموزش به نحوه بوت شدن کامپیوتر پرداخته میشود.

در ابتدا حتما دقت کنید که این اموزش برای تمامی BIOS ها یکی نیست و صفحه تنظیمات در مادربوردهای مختلف به صورت عکس های زیر نمیباشد ولی تقریبا تا حدی روال کار با چند گزینه پس و پیش به صورت اموزش داده شده میباشد.

۱ – سیستم خود را ریستارت کنید. قبل از شنیدن صدای بیپ و بالا امدن مشخصات ویندوز، یکی از کلیدهای DEL, F2, F12  کیبورد خود را چند بار فشار دهید. (در مادربردها و لپ تاپ مختلف، متفاوت می باشد)

عکس زیر از صفحه تنظیمات بایوس گرفته شده است.

bios_main

۲ – خوب هم اکنون مانند عکس زیر روی سربرگ Boot کلیک کنید (این قسمت نیز در مادربوردهای مختلف متفاوت می باشد)، سپس Boot Device Priority را انتخاب کنید و دکمه اینتر را فشار دهید.

bios_boot

۳ – اکنون مانند تصویر زیر 1st Boot Device رو انتخاب کنید. برای بوت کردن از روی سی دی گزینه CD-ROM Drivers را انتخاب کنید، برای بوت شدن از روی فلش دیسک باید USB FLASH و یا نام فلش دیسک خودتان را انتخاب کنید (دقت داشته باشید برای بوت شدن از طریق فلش باید فلش دیسک شما حتما از قبل به سیستم وصل باشد)

bios_order

۴ – خوب اکنون شما بوت را بسته به انتخاب روی سی دی رام و یا فلش تنظیم کرده اید، برای ذخیره تغییرات F10 کیبورد را فشار بدهید و سپس روی Yes یا OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود. بعد از ری‌استارت شدن کامپیوتر اکنون شما برای نصب ویندوز آماده هستید.