چگونه یک وبلاگ گروهی میتواند براحتی نابود شود؟

وبلاگ گروهی به زبان ساده به وبلاگی گفته میشود که چند نفر آن را مدیریت میکنند، از وبلاگ گروهی برای پیش بردن بهتر و سریعتر اهداف وبلاگ و ... استفاده میشود. با داشتن وبلاگ گروهی، کارها آسانتر میشود و بهتر میتوان یک وب را اداره کرد اما آیا به یک نکته توجه کرده اید؟

چند روز پیش که داشتم در مرکز مدیریت و در قسمت "وبلاگ هایی که دنبال میکنم"، گشتی میزدم به یک عنوان برخوردم که توجه ام را به آن جلب کرد، وارد وبلاگ شدم و دیدم که شخصی یک مطلب منتشر کرده است که در آن برای پاک شدن کل مطالب وبلاگ با لحنی نه چندان خوب عذرخواهی کرده است! مدتی بعد دیدم که عنوان وبلاگ به" هک شده توسط ..." تغییر پیدا کرده است. 


و اما قضیه چه بود؟

من آن وبلاگ را میشناختم؛ در واقع خودم یکی از نویسندگانش بودم! اسم وبلاگ که ارتش تاریکی بود، درباره مسائل هک و امنیت و برنامه نویسی فعالیت میکرد، من در آن زیاد فعال نیودم و فقط چند مطلب در آن منتشر کرده بودم. این وبلاگ نویسندگان زیادی داشت و آن پستی که هم درباره اش صحبت کردم، توسط یکی از نویسندگان با نام مستعار KƗNG WAR انتشار یافته بود، این شخص عنوان کلی وبلاگ را به Hacked by KłNG_W4R تغییر داده بود، اما آیا کار خاص و پیچیده ای انجام داده بود؟ البته که نه!

 

پس چگونه این اتفاق افتاد؟

در بیشتر سیستم های وبلاگ دهی و مدیریت محتوا، میتوان دسترسی نویسندگان را میتوان مشخص کرد، در بلاگ بیان هم میتوان این کار را به سادگی انجام داد اما یک مشکلی وجود دارد.

شما باید در بلاگ بیان برای تعیین سطح دسترسی نویسندگان، به قسمت امکانات اختیاری رفته و پول بپردازید به طوری که برای پنج نویسنده با مالیات بایستی مبلغ ۳۲,۷۰۰ ریال پرداخت کنید که این عدد با توجه به تعداد نویسندگان و تعداد سال ها بیشتر هم میشود.

چون این قابلیت رایگان نیست، برخی به آن توجه نمیکنند و از آن استفاده نمیکنند. اما شما به من بگویید آیا ارزشش را دارد برای یک وبلاگ که زحمت زیادی کشیده اید، یک روز از خواب بیدار شوید و بینید که کل مطالب، صفحات و نظرات پاک شده اند

چنین صفحه ای وجود ندارد (آدرس اشتباه است)

 چنین مطلبی وجود ندارد

و تازه اگر دیرتر به وبلاگ سر میزدید، با این صفحه رو به رو میشدید:

موضوع مربوط به اعتماد نیست، مربوط به پیشگیری از کاری است که ممکن است حتی به وسیله وسوسه صورت بگیرد. در واقع بسیار بهتر است که هر نویسنده ای حوزه کاری خود را بداند و روی آن تمرکز کند تا اینکه با سرک کشیدن در همه قسمت ها از کار اصلی خود باز بماند.

از شما خواهش میکنم که لینک این مطلب و مطلب "چگونه از هک شدن وبلاگ جلوگیری کنیم؟" را برای دوستان وبلاگنویس خود ارسال کنید تا دیگر شاهد چنین کارهایی نباشیم.

لینک مطلب اول

لینک مطلب دوم