جلوگیری از باز شدن صفحات تبلیغاتی ناخواسته در فایرفاکس و گوگل کروم!!!

پنجره‌های پاپ‌آپ ( (Pop-upنوعی از تبلیغات اینترنتی می‌باشد که گاهی به‌ صورت تب و یا اکثر مواقع به‌ صورت پنجره‌ی جدید و پشت پنجره‌ی اصلی مرورگر ظاهر می‌شوند. اما این نوع تبلیغ گاهی اوقات به دلیل زیاد بودن پنجره‌های باز شده خیلی آزاردهنده می‌باشند. اگر از این گونه تبلیغات خسته شده‌اید در ادامه مطلب با رها سیستم همراه باشید تا با نحوه جلوگیری از نمایش این تبلیغات آشنا شوید.

  • مرورگر فایرفاکس
۱- باز شدن پاپ‌آپ‌ها در تب جدید بجای پنجره جدید
در این ترفند قصد داریم کاری کنیم تا پاپ‌آپ‌ها بجای باز شدن در پنجره جدید، در تب جدید باز شوند تا بستن آن‌ها راحت‌تر و وقت و ترافیک کمتری از شما کم شود.
برای شروع ابتدا مرورگر فایرفاکس را باز نمایید. سپس در نوار آدرس مرورگر عبارت about:config را وارد و Enter بزنید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
سپس با پیغام زیر مواجه می‌شوید که کافی است روی گزینه‌ی I’ll be carfull … کلیک نمایید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
در مرحله‌ی بعد، عبارت browser.link.open_newwindow.restriction را در کادرSearch  وارد نمایید. سپس در نتایج یافته شده (Preference Name)  روی همین عبارت دو بار کلیک نمایید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
سپس در پنجره‌ی باز شده مقدار ۲ را به ۰ تغییر دهید و در آخر Ok کنید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
از این پس پنجره‌های تبلیغاتی در یک تب جدید نمایش داده می‌شوند نه در یک پنجره‌ی جدید.
۲- غیر فعال کردن کامل پاپ‌آپ‌ها (جلوگیری از باز شدن) در فایرفاکس
برای انجام اینکار دو روش وجود دارد:
روش اول) تغییر تنظیمات فایرفاکس:
اکثر مسدود کننده‌های پاپ‌آپ، تنها پاپ‌آپ‌های مربوط به سایت‌ها و یا سرویس‌هایی را مسدود می‌کنند که به‌طور خودکار در حین بارگذاری صفحه‌ها منتشر می‌شوند. اما بعضی مرورگرها دارای رویدادهایی هستند که قابلیت باز کردن پاپ آپ را دارند ولی توسط بلاکرها مسدود نمی‌شوند. رایج‌ترین آن زمانی است که با کلیک روی یک لینک در مرورگر، پنجره مرورگر جدیدی برایتان به نمایش در می‌آید. از این دست نمونه‌های دیگری مانند دابل کلیک کردن روی یک لینک و یا زدن دکمهsubmit  وجود دارند. اگر به چگونگی رفتار فایرفاکس با پاپ آپ ها نگاهی کنید متوجه می‌شوید که این مرورگر آن‌ها را به‌طور خودکار بلاک می‌کند. شما می‌توانید با رفتن به تنظیمات و تب Content گزینه‌های مورد نظر را بیابید.
شما در اینجا می‌توانید استثنائات را نیز مشخص کنید مانند وب‌سایت‌ها یا سرویس‌هایی که مایلید پاپ آپ‌های آن‌ها اجرا شوند. در قسمت Exceptionsمی‌توانید، سایت‌ها و دامنه‌هایی را مشخص کنید که اجازه اجرای پاپ آپ را داشته باشند. برای مشخص شدن موضوع، به‌طور مثال ممکن است از وردپرس برای انتشار مقالات خود استفاده می‌کنید، زمانی که در  add media page  روی دکمه آپلود فایل‌ها کلیک می‌کنید وردپرس یک پنجره جدید را باز می‌کند، بنابراین اگر پاپ آپ ها را غیرفعال کنید این پنجره به نمایش درنخواهد آمد.
مشکل اینجا هست که تنظیمات پیش‌فرض فایرفاکس اجازه اجرای بعضی از پاپ آپ ها را می‌دهد ولی کاربران نمی‌دانند که می‌توانند این قسمت را هم غیرفعال کنند. برخی از رویدادها مانند change, click, dblclick, mouseup, reset, submit, touchendبا وجود مسدود کننده باز می‌شوند.
برای غیرفعال کردن تمام پاپ آپ‌ها در فایرفاکس:
۱- در قسمت نوار آدرس مرورگر عبارت about:config را تایپ کنید و سپس enter را بزنید.
۲- مانند قسمت قبل با پیغام زیر مواجه می‌شوید که کافی است روی گزینه‌ی I’ll be carfull … کلیک نمایید.
۳- در فیلد جستجو عبارت dom.popup_allowed_events را بنویسید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
۴- پس از پیدا کردن عبارت dom.popup_allowed_events در نتایج جستجو، در قسمت value تمام Eventها آمده است.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
۵- پس از دوبار کلیک کردن روی عبارت، پنجره‌ای باز می‌شود که شما می‌توانید هر یک از هاییEvent که می‌خواهید باعث اجرای پاپ‌آپ نشود یا تمامEventها را حذف کنید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
پس از کلیک روی OK، تغییرات همان لحظه در مرورگر اعمال می‌شوند.
نکته: بعضی از سایت‌ها ممکن است از جاوا اسکریپت یا اسکریپت‌های دیگر برای یافتن انسداد پاپ‌آپ‌ها استفاده کنند. در این صورت ممکن است دسترسی به بعضی از بخش‌های سایت را نداشته باشید. مثلا در سایت mec.ut.ac.irr. در این صورت، شما پیامی مطابق شکل زیر دریافت می‌کنید.
Firefox Prevented This Site From Opening a POP-UP Window
برای فعال سازی پاپ‌آپ برای سایت‌های مورد نظرتان دو روش وجود دارد:
روش ۱) در پیغام ظاهر شده از قسمت Options بر روی گزینه
Allow Pop-Ups For mec.ut.ac.ir
کلیک نموده و سپس سایر مراحل مورد نظرتان را طی کنید.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
روش ۲) همچنین می‌توانید به صورت دستی، امکان باز کردن پاپ‌آپ را برای لیستی از سایت‌‌های مورد نظرتان ایجاد کنید. برای این کار به منوی Options، سربرگ Content رفته و روی کلید Exceptions کلیک کنید. در پنجره جدید، در فیلد Address of websitee آدرس سایت‌های مورد نظرتان را وارد کنید و سپس روی کلید Allow کلیک کنید تا به لیست اضافه شود. حالا می‌توانید این پنجره و پنجره Options را بسته و فعالیت خود را آغاز کنید.
روش دوم) با استفاده از افزونه Strict Pop-up Blocker
با نصب افزونه Strict Pop-up Blocker در فایرفاکس، دیگر شاهد باز شدن حتی یک پاپ‌آپ هم نخواهید بود. بعد از دانلود و نصب آن، مطابق تصویر زیر  در سمت راست بالای مرورگر، دکمه افزونه اضافه می‌شود. اگر علامت ضربدر روی افزونه باشد نشان‌دهنده فعال بودن آن است، یعنی در اینحالت هیچ پاپ‌آپی باز نمی‌شود.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
برای غیرفعال کردن آن کافیست روی دکمه افزونه کلیک کنید تا علامت ضربدر برداشته شود.
تعمیر کامپیوتر در محل repair computer
بنابراین تنها با یک کلیک می‌توانید تمامی‌ تبلیغات پاپ‌آپ را مسدود کنید. البته ‌باید توجه کنید که‌ این افزونه ‌نه‌‌تنها تبلیغات پاپ‌آپ، بلکه‌ هر پنجره‌ای که ‌بخواهد به‌ طور جداگانه ‌باز شود را نیز مسدود می‌کند. بطور مثال چنانچه به‌ یک سایت آپلود مراجعه‌ کنید و با کلیک روی دکمه‌ی BROWSE بخواهید تا فایل خود را از داخل کامپیوتر انتخاب کنید، اگر افزونه‌ ‌فعال باشد هیچ پنجره‌ای برای شما باز نخواهد شد. پس در چنین سایت‌هایی با کلیک روی دکمه افزونه،‌ آن را غیر‌فعال و بعد از انجام شدن کارتان، آن را فعال کنید.
غیر فعال کردن کامل پاپ‌آپ‌ها (جلوگیری از باز شدن) در گوگل کروم
اما برای استفاده‌‌ کنندگان از مرورگر کروم هم افزونه‌ای در نظر گرفته‌ شده ‌که ‌نسبت به‌افزونه‌های دیگر از کاربرد بیشتری برخور‌دار است. Pop Up Blocker نام افزونه‌ی مخصوص مرورگر کروم است که ‌دارای ویژگی‌های جالبی است. یکی از این ویژگی‌ها امکان ساخت لیست سفید و سیاه‌ از وب‌سایت‌ها  است. به‌این معنا که‌ شما می‌توانید برای این افزونه‌ مشخص کنید که‌ پاپ‌آپ‌های باز شده ‌از کدام سایت را مسدود کند و در کدام سایت‌ها دخالتی نکند. مهمترین مزیت این موضوع در این است که‌ برخی اوقات پاپ‌آپ‌ها، تبلیغاتی و غیر‌ضروری نیستند و برای ادامه‌ی کار مجبور به ‌استفاده‌ از آن‌ها هستیم. برای مثال سایت‌هایی که ‌در کنار ثبت‌نام می‌توانید با اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی هم در آن‌ها لاگین کنید، برای کسب اجازه ‌از اکانت شما به‌ صورت یک پنجره‌ی پاپ‌آپ باز می‌شوند. که ‌در این مواقع باز نشدن آن‌ها می‌تواند موجب سردرگمی شوند.