پسوندهای رایج در دنیای کامپیوتر :: دنیای کامپیوتر

دنیای کامپیوتر

دیدن نکات کلیدی و آموزشی کامپیوتر فقط با یک کلیک

دنیای کامپیوتر

دیدن نکات کلیدی و آموزشی کامپیوتر فقط با یک کلیک

دنیای کامپیوتر

در این وبلاگ شما با مختصری از نکات کلیدی و آموزشی درباره کامپیوتر و نظیر آن آشنا میشوید.
نظــــــــــر یادتون نره.

تبلیغات
محل تبلیغ شما
طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۳۰ فروردين ۹۷، ۱۷:۳۴ - سیّد محمّد جعاوله
    سلام
  • ۲۹ فروردين ۹۷، ۱۹:۳۰ - سیّد محمّد جعاوله
    ممنونم.
  • ۲۹ فروردين ۹۷، ۱۲:۲۷ - سیّد محمّد جعاوله
    وقت گیره
نویسندگان

پسوندهای رایج در دنیای کامپیوتر

شنبه, ۶ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۳۶ ب.ظ

نگاهی به پسوند های رایج در دنیای کامپیوتر

نگاهی به پسوند های رایج در دنیای کامپیوتر

برنامه و در اصــطلاح نرم افزار هایی که کاربران به طور روزمره مورد استــفاده قرار میدهند ، هر یک از دو قســمت تشکــیل میشوند : نام فایل و پسوند آن .
 اینکار به سیستـم عامل کمک میکند که بتواند آنها را مدیریت کند . در حقیقت نام یک فایل عنـوانی است که برای آن در نظر گرفته شده است ، و پسـوند یک فایل نیز که در واقع فرمت آن فایل محسوب میشود ، هویت آن را تعیین میکند . 
به علاوه هـر برنامه ای ، فایل یا فایل هایی مخصوص به خود را دارد که هر کدام پسوند های مخصوصی را شامــل میشوند ، به طــور مثــال اسنــاد Word دارای پسوند Doc و یا Docx می باشند و یا فایل های اجرایی پسوند exe را دارند.
این در حالی است که تعداد پسوند هایی که در دنیـای کامپیوتر استفاده میشوند ، بسیـار زیاد هستند و در این میان تعـدادی از این پسوند ها به صورت عمومـی کاربرد دارند و بیشتر کاربران با آنها آشنایی دارند . 


مانند پسوند فایل های گرافیکی jpg و یا اسناد ادوب که پسوند pdf دارند و در عین حال پسوند هایی هم هستند که کما بیش نا آشنــا بوده و به صورت خاص در یک نرم افــزار مورد استفاده قرار میگیرند .

jpg_mini

 همچنــین بعضی مواقع فایل هایی با پسوند های یکسان وجود دارند که هر کدام مخصوص به برنامه ویزه ای میباشند . به عنوان نمونه پسوند mdf . در این مقاله مهم ترین و کاربردی ترین پسوند ها و در حقیقت فرمت های فایلی را به شما معرفی خواهیـــم نمود که به صورت رایج ممکن است آنها را دیده باشید ، اما در مورد آنها اطلاع کمی دارید . همچنین نحوه نمایش و یا برنامه ای که از آنها استـفاده میکنید را معرفی خواهیم نمود . اما قبل از آن به چند نکته توجه داشته باشید . 
نکته اول : در این نوشـتار ، از توضیــح و تشریح پسوند های رایج و معروفی مانند Doc ، Jpg ، Bmp و … صرف نظر شده است و فرض بر این است که اغلب کاربران کامپیوتر و حتی کاربران آماتور ، با این پسوند ها آشنا هستند . 
نکته دوم : بعضی از فایـل ها و پسوند ها به صورت مستقیـم قابــل استـفاده نمیباشند و توسط نرم افزار ها مورد استفاده قرار میگیرند . همچنین فایلی با یک پسوند ویژه را میتوان با برنامه های مختلفی نمایش داد .
 به طور مثال نرم افزار فتوشاپ فایل هایی با پسوند Psd تولید میکند .
 اما برای صرفــا مشاهده این فایــل ها ، حتما نیـازی به نرم افزار فتــوشاپ نمیباشد و فرضا میتوان این فایل ها را با نــرم افزار ACDSee هم مشاهده نمود . در نتیجه نرم افزار های معرفی شده در این فهرست ، به صـورت نمونه معرفی شــده اند و ممکن است برنامه هــای مختلفی برای آنها طراحی شده باشد .  نکته سوم : بعضی از پســوند ها توسط برنامه های مختــلفی  برای کاربرد های مخـــتلف به کار میروند . به طور مثال فایــل هایی با پسوند mdf به طور عموم در بانک های اطلاعاتی مورد استفاده قرار میگیرد .

پسوند فایل


  در صورتیکه برنامــه دیگری هم فایلی با همین پسوند را تولید میــکند ، مانند Alcohol ، اما نه برای کاربـــرد در بانک های اطلاعاتـی ، بلکه برای Disk Image . در مورد اینگونه پسوند ها ، موارد دیگری از این دست نیز وجود دارد . 

روش نمایش پسوند ها : 
حالت پیـــش فرض سیستم عامل ویندوز ، عدم نمایش پسوند فایل های شنــاخته شده میباشد . بنابر این در صورتیکه قادر به مشاهده پسوند فایل ها نمیباشید.
کافــــی است به My Computer رفته و از منوی Organize گزینه Folder and search options را انتخـــــاب نمائید و سپس بر روی سربرگ View کلیــک کرده و تیک گزینه Hide extensions for Known file types را بردارید . ( در ویندوز 7) . 

پسوند ها : 
۰۰۲. ، ۰۰۱. ، ۰۰۰.  : فایل های حجیم در آپلود و دانلود کردن مشکلاتی را دارند که معمـولا به فایل هایی با اندازه های کوچکتر تقسیم میشوند . پسوند هایی که معــمولا به این شکل مشاهده میشوند ، نشان دهنده فایلی هستند که در چند قســـمت شکسته شده است . اینکار برای کاهش اندازه فایـل ها برای نقل و انتقال راحت تر خصوصا در محیط اینترنت کاربرد دارد . به طـور مثال یک فایل ویدئویی ممکن است به صـورت یک . ۰۰۱ ، دو . ۰۰۲ ، سه . ۰۰۳ و … باشد .
 قابل ذکر است از برنامه هایی مانند hjsplit.exe برای ادغام این فایل ها و ساخت یک فایل واحد و یا بر عکس استفاده می شود . 
gp3 : یکی از فرمـــت های رایجی است که در قالب یک فایل ویدئویی، بیشتر در گوشی های موبایــل آن را می بینید . البته این فرمت ابتدا برای نقل و انتقال آسان فایل های چند رسانه ای بر روی شبــکه های بی سیم طراحی شده بود . 

file-formats-temp


Amr : این فرمـــت ، مخفف Adaptive Multi – Rate می باشد و یک فرمــــت صوتی فشرده شده برای ضبط صدا در تلفن های همـــــراه میباشد که از الگوریتم ACELP برای فشرده سازی صدا استـفاده می کند . در نتیجه فایل خروجی ساخته شده ، حجم کمی را شامل می شود . 
با استـــــفاده از نرم افزار Apple Quick Time Player می توانید این فرمت را خوانده و یا می توانید ، از برنامه کم حجم MobAmrCon14 – setup برای تبدیل آن به فرمت های دیگر نظیر MP3 استفاده کنید . 
Cpp : فرمتی که نشان دهنده فایل های زبان برنامه نویسـی C++ می باشد . زمانیکه یک پروژه C++ را در یک محیط نرم افزاری مانند ویژوال استـودیو می سازید ، کد های برنامه درون این فایل و سر باره ها و اطلاعات مربـوط به متغیر ها و کلاس ها درون فایلی با پسوند h که نشان دهنده سرباره یا اطلاعـات header می باشند ، قرار می گیرند . 

css-back-to-basic


CSS : فایل فرمت بندی صفحـــات وب که توسط فایل های HTML مورد استفاده قرار می گیرند . با استفاده از این فایل ها می توانید سبـــک های مختلفی را برای اجزائ یک صفحه مانند جداول ، فونت ها و … پیکر بندی کنید . 
روش خواندن فایل های دارای این پسوند هم به این صورت است که در یک صفحـه وب ، در قسمت <head> یک لینک به آن را می سازید . 
. به طور مثــــال اگر فایلی به نام default.css داشته باشیم ، نمونه زیر این موضوع را نشان می دهد : 
 < Link rel="stylesheet" type="text/css" href="default.css"/>

موافقین ۳ مخالفین ۰ ۹۶/۰۸/۰۶
عرفان

ویندوز

نظرات  (۹)

۰۶ آبان ۹۶ ، ۲۲:۰۹ سایت تفریحی چفچفک
نکات اموزنده (اموزشی) خوبی بود
پاسخ:
متشکرم.
بسیار مفید
پاسخ:
سپاس
سلام

من عاشق نرم افزارهای آفیس ام.
واقعا word , acccess , ..  خیلی عالی هستند.

به صورت کلی  به اونها تسلط دارم.

و این از لطف خدا است.

موفق باشید
پاسخ:
متشکرم. امیدوارم شما هم در کارهایتان موفق و پیروز باشید.
مطالب بسیارمفیدی می گذارید بسیار عالی :) 

ممنونم 
پاسخ:
خواهش میکنم.
۰۹ آبان ۹۶ ، ۱۶:۲۴ علی رضا آهنی
سلام.
من یه نرم افزار دارم پسوندش .C(نقطهه اون وره)است.
این چه نوع فایلی است؟
پاسخ:

 با سلام

امیدوارم جدول زیر کمکی برای یافتن جواب سوالتان باشد.

پسوند فایل

نوع فایل

C.

C/C++ Source Code File

C.

Lite-C Script

C00.

WinAce Split Archive File

C01.

WinAce Split Archive Part 1 File

C01.

Typhoon Wave Audio File

C02.

WinAce Split Archive Part 1 File

C10.

WinAce Split Archive Part 10

C2D.

WinOnCD Disc Image

C2R.

Windows Media Center Click-To-Record File

C2U.

Texas Instruments CBL 2 OS File

 

ممنون بابت اطلاعات:)
پاسخ:
خواهش میکنم.
سلام و تشکر
عالی بود
دنبال میشوید
پاسخ:
متشکرم.
لایک داشت واقعا به منم سر بزنید
پاسخ:
چشم حتما
سلام داداش ،شما قبلا دنبال شدی 
پاسخ:
ممنون از لطفتون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
تبلیغات شما در دنیای کامپیوتر